O Kačence

 
Kačenka se narodila koncem ledna 2012 v termínu jako zdravé dítě. Až postupem času se zjišťovalo opoždění ve výjoji jak psychickém, tak motorickém. Od 4. měsíce jsme začali chodit na neurologii a cvičit Vojtovu metodu. Díky tomu začala pást hříbátka a povolila ručičky co byly do té doby převážně v pěst.
 
Od narození měla Káťa problémy s krmením, do jídla jí člověk musel nutit. Nikdy nevypila množství dle norem, museli jsme krmit často po menších dávkách, ale šlo to. Pak se začalo řešit, že nepřibývala. Dostávala Infatrini (výživné mléko) na přibrání. Začali jsme ve 4. měsích s příkrmy, sázelo se na to že jí kašičky pojedou víc než mléko. Chvíli to i zabíralo. Pak se zjistilo, že má hrubý nález na EEG. Neurolog váhal, zda nasadit antiepileptika, když neměla nikdy záchvat. Nakonec nasadil a Kačka se zlepšila, začalo jí víc chutnat. 
 
Ovšem pak začal nový boj - GER /reflux/. Dost dlouho nám trvalo, než jsme do Kačky dostali 100 ml jídla a ona nám to za chvíli vyzvracela. Snažili jsme se dlouho odolávat, ale nekonec nebylo zbytí, musela na operaci s GER - fundoplikaci /kdy udělali lékaři Kačce "manžetku" mezi jícnem a žaludkem/. A rovnou i gastrostomii, sondu do žaludku. Krmení byl do té doby každodenní a vlastně i celodenní boj, ideálně pro víc lidí, aby Kačka něco snědla, museli jsme jí zabavit několika hračkama a bylo to opravdu vysilující. Po zavedení gastrostomie  se nám ulevilo. Sice ze začátku to bylo také náročné, často nám dávila a to na psychice nepřidalo. Teď už je to více méně v klidu, až na občasné hnisání okolí hadičky, ale to už jsme se naučili zvládat.
 
Až po operaci mohla jet Kačka poprvé do lázní, dřív to vhledem ke krmení opravdu nebylo možné. Začali jsme jezdit pavidelně 2x ročně. Na jednom lázeňském pobytu v roce 2014 jsem dostala od jisté maminky kontakt na hiporehabilitaci Mirákl o.s. a za to jsem velice vděčná. Chvíli po tom co Kačka začala jezdít na koni, začala se krásně zpevňovat. Hlavně díky koním je Kačka tam kde teď je. Když jí postavíme dokáže chvíli stát, ale musíme jí jistit za kyčle, není stabilní, ale nohy jí udrží, to bylo nemyslitelné!Do té doby se nám nepodařilo, aby se Kačenka sama posadila, lezla, nebo plazila. Změnili jsme fyzioterapeutku a Kačka se snaží s dopomocí dělat své první krůčky /během 3 týdnů!/ teď už jen pilujeme, aby to bylo co nejlepší a snad brzy i bez pomoci. 
Kačence věříme, víme že to dokáže. Už teď náš neurolog nevěřil jak je Káťa šikovná, když mu ukázala stoj s oporou o židli a předvedla krůčky s dopomocí, rozzářil se jak sluníčko a řekl nám, že si upřímně myslel, že tohle nikdy nedokáže.
 
Kačka dělá stále nějaké drobné pokroky, naučila se "chodit" na nočník, sice si neumí říct, ale podstatné je že co potřebuje udělá do nočníku. Začala rozumnět, umí si ukázat co chce, mlaskáním si řekne o jídlo i vodu, na nás je vyzkoušet co konkrétně myslí :-). Už druhým rokem intenzivně pracujeme na zbavení se gastrostomie. Za tu dobu se nám podařilo, že jí vše pusinkou, zatím sice mixované, něco i nahrubo a sonda se už využívá pouze na vodu a léky. Teď v lednu 2020 jsme začali pracovat i na té vodě. Pije z medvídka s brčkem /stříkneme jí vodu do pusy/, někdy vypije třeba 60 ml za den, jindy dá i 400 ml. Je to začátek, ale podstatné je, že nemá problé s polykáním a nekucká se.   
 
Nicméně zatím Kačenka sama neudělá naprosto nic ze základních potřeb a je 24 hodin denně odkázána na naší péči a dopomoc.
 
Velký pokrok je, že Kačenka začíná jezdit na Lopedu /tříkolka pro handicapované/ :-). V současné době si dokáže sama sednout, jezdí po zadečku, má velmi dobře nakročeno na to, aby začala sama lézt. Tím by se jí měla srovnat i skoliosa.
 
Sháníme prostředky především na REHAKLIM v Klimkovicích, který Kačence moc pomáhá. :-) Jedna 4 týdenní terapie na lázeňský poukaz zde stojí 35.000 Kč. Ideální by bylo tuto terapii zopakovat 3x ročně. Zároveň docházíme nově do Inspirity na Kraniosakrání terapii, masáže, akupunkturu. Jezdíme do SAREMA Liberec 3x ročně - to je velice přínosný pobyt spojený i s intenzivní logopedií, byly jsme i v Renona rehabilitacion na SK, rehabilitaci byhom rádi zopakovali, měla pěkný efekt.  Během roku Kačenka vždy odjezdí 3x týdenní hiporehabilitační pobyt v Bohuslavicích u centra hiporehabilitace Mirákl. Nově budeme zkoušet delfinoterapii, ta děti mimo jiné rozmlouvá :-).
 
Všechny prostředky, které se nám povede sehnat chceme investovat právě do všech těchto finančně náročných rehabilitací, případně rehabilitačních a kompenzačních pomůcek.
 
Z CELÉHO SRDCE VÁM VŠEM DĚKUJEME, ŽE NÁM POMÁHÁTE! NESMÍRNĚ SI TOHO VÁŽÍME :-)